Archiwum maj 2008


maj 16 2008 Leczenie złamań kręgosłupa
Komentarze: 0

 

Najczęstszym powodem powstania urazów piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa są wypadki samochodowe, potrącenia pieszych i upadki z dużych wysokości. Najliczniejszą grupę osób cierpiących na dolegliwości związane ze urazami i złamaniem kręgosłupa stanowią osoby, które nie ukończyły 40-stego roku życia.

Konsekwencją złamań kręgosłupa jest bardzo często uraz rdzenia kręgowego, który w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń neurologicznych. Leczenie urazów kręgosłupa składa sie zazwyczaj z trzech podstawowych etapów obejmują one leczenie ortopedyczne i neurologiczne, farmakologiczne oraz działania rehabilitacyjne mające na celu poprawę sprawności poszkodowanego. Urazom kręgosłupa i rdzenia kręgowego towarzyszą silne bóle konieczne jest więc leczenie przeciw bólowe i przeciwzapalne. Tylko intensywne leczenie antyobrzękowe pomaga w zwalczaniu konsekwencji urazu rdzenia kręgowego.

Niezwykle istotną rolę w leczeniu urazów kręgosłupa odgrywa rehabilitacja i fizjoterapia. Ważnym elementem jest wprowadzenie ćwiczeń oddechowych, prawidłowe dotlenienie tkanek przyspiesza proces gojenia, ćwiczenia te mogą być wykonywane przez pacjenta na kilka w krótkim okresie po zaistnieniu obrażeń. Wczesna rehabilitacja polega również na poprawie sprawności układu mięśniowego i zaangażowaniu chorego w proste ćwiczenia mające na celu napinanie mięśni. Rehabilitacnci dobierają zakres ćwiczeń indywidualnie do potrzeb pacjenta.

maj 16 2008 Skręcenia stawu skokowego
Komentarze: 0


Wyróżniamy 3-stopniową skalę klasyfikacji skręceń stawu skokowego ze względu na stopień urazu.

Skręcenia stawu kolanowego dzielimy na następujące grupy:

SKRĘCENIA PIERWSZEGO STOPNIA: leczenie tego typu obrażeń polega na chłodzeniu miejsca obrzęku oraz zastosowanie opatrunku modelującego. W przypadku wystąpienia większego obrzęku chirurg może zalecić zastosowanie maści lub leków antyobrzękowych. Leczenie skręcenia 1-go stopnia trwa zazwyczaj do 10 dni. Przy tego typu urazach zalecane są proste zabiegi rehabilitacyjne takie jak np: drenaż limfatyczny, masaż wirowy.

SKRECĘNIA DRUGIEGO STOPNIA: tego typu urazą towarzyszą zwykle bardziej rozległe obrzęki i silne bóle stawu skokowego. Wiążą się one zwykle już z uszkodzeniem więzadeł wymagają unieruchomienia kończyny w szynie gipsowej lub w ortezie na okres około 2 tygodni. Przy tego typu urazach konieczne jest przeciwdziałanie powstawaniu zakrzepów i leki antyobrzękowe. Zaleca się również monitoring procesu gojenia. Proces leczenia powinien być wsparty zabiegami fizykoterapeutycznymi. Tego typu urazy powodują ograniczenie sprawności na okres powyżej 3 tygodni.

SKRĘCENIA TRZECIEGO STOPNIA: obrażenia powodują powstanie rozległego obrzęku. Wiążą się one z całkowity rozerwaniem więzadeł. Tego typu urazy wymagają unieruchomienie na okres przekraczający 30 dni. Konieczne jest monitorowanie procesu leczenia w badaniu USG. Jeżeli gojenie urazu nie przebiega w sposób prawidłowy, pacjent powinien być poddany leczeniu operacyjnemu. Wykonywane są głównie zabiegi typu artrotenodezy mające na celu przywrócenie stabilności stawu. Przy leczeniu skręceń trzeciego stopnia konieczne jest również stosowanie leków przeciwzakrzepowych i antobrzękowych. Przy tego typu urazach konieczna jest rehabilitacja oraz fizjoterapia, mająca na celu przyspieszenie gojenia, poprawę zakresu ruchowego stawu oraz zapobiega pogłębieniu się urazu. Rehabilitacja może trwać nawet do 6 miesięcy.

maj 16 2008 Urazy stawu kolanowego
Komentarze: 0

Jedną z najczęstszych konsekwencji wypadków są różnego typu urazy kończyn i stawów. Bardzo powszechna dolegliwością są urazy stawu kolanowego. Na skutek wypadków i kontuzji dochodzi do powstania krwiaku stawu kolanowego. Najważniejszą sprawą w diagnostyce tego typu urazów jest ustalenie przyczyny krwawienia. Szybkie ustalenie powodów powstania obrzęku i uszkodzenia struktur wewnątrz stawowych pozwala na szybkie działanie, a to z kolei zapobiega pogłębianiu sie urazu i rokuje większe szanse na przywrócenie pełnej sprawności u poszkodowanego. Najlepszym badaniem pozwalającym na zdiagnozowanie i dokładne zbadanie urazu jest artroskopia. Krwiakom stawu kolanowego najczęściej towarzyszą uszkodzenia więzadeł krzyżowych i chrząstki stawowej.
    Najnowsze badania dowodzą, że stosowane dotychczas metody leczenie urazu stawu kolanowego nie są do końca skuteczne i nie zwalczają wszystkich negatywnych konsekwencji urazu. Aby ograniczyć w najlepszy możliwy sposób negatywne skutki urazu stawu kolanowego konieczne jest wykonanie badania artroskopowego, które pozwoli ustalić całość zwyrodnień pourazowych stawu. Dopiero po wykonaniu tego badania można wykonywać zabieg usunięcia krwiaka i skrzepów. Po wykonaniu zabiegu specjaliści zalecają rehabilitacje i fizjoterapię uszkodzonego stawu, aby zmniejszyć ryzyko powstawania stanów zapalnych i przyspieszyć proces gojenia. Podjecie szybkiego leczenia i właściwej rehabilitacji pozwala na przywrócenie całkowitej sprawności u poszkodowanych.

maj 12 2008 Fizykoterapia po złamaniach
Komentarze: 0

 

Jednym z najlepszych sposobów rehabilitacji wszelkiego typu złamań i przewlekłych stanów zapalnych stawów jest jonoforeza. Ten zabieg zalecany jest również w przypadku złamań, gdzie kości nie zrastają się prawidłowo. Zabieg ten polega na wprowadzaniu do ciała pacjenta leków w postaci jonów przy wykorzystaniu właściwości prądu stałego. W przypadkach gdy mamy do czynienia z leczeniem rwy kulszowej lub bólami po złamaniach kręgosłupa, do ciała pacjenta wprowadza się leki przeciwbólowe lub zapalne. Zabiegi powinny być wykonywane codziennie w trakcie zaleconego przez terapeutę czasu. Jeden zabieg trwa około 10 minut.Zabieg ten ułatwia odbudowę tkanki zniszczonej w wyniku złamania oraz przyspiesza gojenie blizn.

 

maj 12 2008 Masaże lecznicze
Komentarze: 0

 

Najbardziej popularnym powszechnym sposobem na rehabilitację układu ruchowego jest masaż leczniczy. Po wszelkiego typy urazach i złamaniach pacjenta spotykają różnego rodzaju powikłania i trudności. Bóle po złamaniu kończyn, złamaniu kręgosłupa, obojczyka lub miednicy często są nie do wytrzymania. Masaż jest to najstarszy zabieg fizjoterapeutyczny poprawia nie tylko stan fizyczny, ale i psychiczny.

Masaż leczniczy jest formą fizycznego oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych, głównie pod postacią ucisku na tkanki, ma zawsze na celu wywołanie odpowiednich impulsów w ciele poszkodowanego.

Rehabilitacja masażem leczniczym może być wykonywana: ręcznie, przy użyciu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, lub w połączeniu obydwu technik.

 

Jak masaż leczniczy pomaga w urazach kręgosłupa. Dużą zaletą tej techniki rehabilitacyjnej jest to, że wzmacnia ona tkankę mięśniową oraz poprawia jej dotlenienia. Pomaga też zmniejszyć ból i napięcie związane z urazem kręgów. Masaże lecznicze maja także działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Bardzo ważne przy wszelkiego typu złamaniach jest przywrócenie sprawności mięśniom masaż ułatwia ten proces poprzez poprawę krążenia powoduje szybszą regenerację tkanek mięśniowych.

Masaż nie jest jednak wyłącznie zabiegiem leczniczym, warto dodać, że ta forma rehabilitacji jest również sposobem na zregenerowanie sił i poprawę ogólnego samopoczucia.